Exkurze do čistírny odpadních vod

4. listopad byl dnem, kdy žáci a žákyně pátého a devátého ročníku krhanické základní školy navštívili muzeum Stará Čistírna v Praze Bubenči. Výlet to byl, dá se říci, dobrodružný. Před devátou hodinou ranní všichni zúčastnění nasedli do vlaku mířícího na pražské Hlavní nádraží, kde následovně doslova oblehli automaty na lístky do metra a autobusu. Času opravdu nebylo nazbyt.

Ani samotná trasa nepatřila k nejjednodušším, jelikož bylo nutné několikrát přestupovat. Práce třídních učitelek spočívala hlavně v počítání, přepočítávání a neustálém vyžadování úhledného řazení do dvojic, kdykoliv byl zpozorován spíše útvar chumel. Do muzea ale i přes překážku na trase všichni dorazili na čas a v dobré náladě. I počasí vyšlo na jedničku s hvězdičkou.

To, co se dá vidět v "obyčejné" čističce, by asi nikdo nečekal. V čele s průvodkyní vybavenou velkou baterkou všichni netušíce sešli do podzemí, do takzvané staré pražské kanalizace. Obrovské stroje známé pouze z fotografií, nekonečné chodbičky z červených, zvonících cihel, vlhkost vzduchu a hlavně voda, voda a voda. Propracovanost každého stroje i důmyslně vytvořené kanály ukazovaly na dokonale odvedenou práci našich nedávných českých předků. K atmosféře přispěl také dobový film přehrávaný přímo v podzemí. Po velmi zajímavé exkurzi dnem hlavního města přišlo poděkování za prohlídku společně s potleskem průvodkyni. Bylo ale nutné znovu si pospíšit, jelikož zbývalo necelých devadesát minut do odjezdu vlaku a cesta, jak již víme, byla poněkud komplikovaná. Svižnou chůzí namísto metra všichni došli k tramvaji, dojeli k Václavskému náměstí, kde se dokonce stihli občerstvit, aby přesně pět minut před odjezdem nastoupili na spoj Praha - Čerčany. Exkurza tak byla ve zdaru a plném zdraví zakončena.

Lenka Novotná

Datum vložení: 5. 11. 2014 14:42