Základní škola Krhanice
Krhanice

Spustili jsme nové webové stránky.

Školní rok 2012/13

Také ve školním roce 2012/13 bude škola zapojena do mezinárodního projektu La Ngonpo, který je zaměřen na globální rozvojové a multikulturní vzdělávání. Proti minulému školnímu roku nastaly drobné změny: do projektu jsme zařadili žáky osmé třídy, jejich partnerská škola je tentokrát z nepálského Káthmándú.

V rámci projektu se osmáci seznámí prostřednictvím internetu s dětmi z partnerské školy, budou řešit podobné úkoly a potom o nich se svými nepálskými partnery komunikovat. Cílem projektu je seznámit žáky českých škol s rozvojovou problematikou a díky tomu lépe porozumět sobě i vlastní kultuře.

Podrobnější informace o projektu najdete na www.mkc.cz/cz

Deník La Ngonpo (I) - první nabyté dojmy z projektových hodin

Do projektu La Ngonpo se tento rok zapojila naše osmička. Čtrnáct žáků osmé třídy má možnost zjistit, jak žijí jejich vrstevníci na velmi vzdáleném a kulturně odlišném místě světa, v Nepálu, které je proslavené zejména jednou horou, která je asi tak vysoká jako necelých šest Sněžek a jejíž zdolání je snem snad všech horolezců (nápověda zde).

V tomto školním roce proběhly teprve dvě lekce projektu, ale dosavadní zážitky z objevování a dozvídání se aktuálních informací o našich partnerech přinesly do života osmáků touhu pobližším poznávání běžného nepálského života a možné nalezení nových dobrých přátel.

Asi každého napadlo, že jen těžko všichni osmáci ovládají plynnou nepálštinu a partneři z Nepálu nevládnou češtinou tak, jako naše paní češtinářky, a nejspíš ani jako ti žáci, za jejichž součet známek z mateřského jazyka by se toho nejvíc nakoupilo. Pochopitelně je nutné, aby se pro obě spřátelené třídy vybral komunikační jazyk. Tím se stala angličtina, kterou soudě z dosavadní korespondence nepáolští v pohodě vládnou. Našim osmákům nezbává než po prázdninách pořádně oprášit slovní zásobu, pečlivě se držet (a nepouštět, prosím) naučených pravidel gramatiky a s chutí konverzovat, jelikož tato příležitost učit se jazyku se rozhodně může nazývat velkou.

Dosavadní obousměrná komunikace probíhá bez problémů. Jeden den osmáci přichystali pár záludných otázek, druhý den partneři poslali odpovědi.

A co se od nepálských teenagerů dozvěděli? Například to, že si mohou dopřávat hovězí masyo, ale dávají přednost skopovému nebo kuřecímu. Prázdniny v nepálské škole trvají maximálně jeden měsíc (mají je asi častěji). Facebook, jako asi téměř každý dvanácti let starší člověk s přístupem k počítači, používají. Dívky nosí boty na podpatku a neznají (a nehrají) Minecraft. Stejně jako v naší zemi, tak i v Nepálu, bohužel existuje drogová problematika. A z jejich květin (aktivita zaměřená na poznávání vlastní osobnosti) jsme se dozvěděli, že jsou velmi cílevědomí, přejí si stát se v budoucnu spisovateli, kardiology, vědci...

Brzy na shledanou!

Žáci VIII. třídy a Lenka Novotná

Motto pro všechny naše žáky může snít takto: "Jděte za tím, čeho chcete v životě dosáhnout, ať se to zdá sebevíc vzdálené. Vždy existuje cesta, kterou je možné dorazit za svým cílem." (I kdyby to měla být cesta až na samý vrchol světa).

Datum vložení: 1. 7. 2013 15:03
Datum poslední aktualizace: 16. 7. 2020 15:05